Rok ekstremalnych zjawisk pogodowych

 

Tak został określony przez naukowców miniony rok 2011. Raport na temat stanu klimatu w 2011 r. został przygotowany przez ekspertów z 48 krajów i zawiera dane o stanie i zmianach w klimacie w ciągu całego roku. Dokument został opublikowany przez Amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (National Oceanic i Atmospheric Administration, NOAA) wspólnie z  Amerykańskim Towarzystwem Meteorologicznym (American Meteorological Society, AMS).

Globalny system ekologiczny zmienia się w dalszym ciągu w nadzwyczaj szybkim tempie. Świadczą o tym wyniki badań 348 naukowców, którzy studiowali tendencje zmian klimatycznych według 43 wskaźników, wśród których są takie obiektywne kryteria, jak temperatura powietrza w dolnych i górnych warstwach atmosfery, oszacowanie zachmurzenia, temperatura powierzchni morza i inne.

Anomalne ochłodzenie wody powierzchniowej na Pacyfiku przyczyniło się do suszy w Afryce Wschodniej, na południu USA i północnej części Meksyku, spowodowało szereg cyklonów tropikalnych na Północnym Atlantyku, tajfuny w północno-zachodniej części Pacyfiku, najpotężniejszą w ciągu ostatnich 70 lat powódź w Tajlandii, powódź w Brazylii oraz nieznośny letni upał w Europie Środkowej.

Swój wpływ wywarła również gwałtowna zmiana klimatu w Arktyce, gdzie ocieplenie doprowadziło do znacznej redukcji powierzchni lodu morskiego.

Czas pokaże, jakim będzie rok 2012. Jak na razie, sądząc po niepokojących doniesieniach z różnych zakątków świata, natura nadal przejawia się wobec człowieka w nieprzyjazny sposób.

 

Aleftina Posternak

Odwiedź nas na Facebooku

Rzeczywistość z przymrużeniem oka

2app_karikaturamuflecot130512.jpg
Copyright