Czy rzeczywistość jest realna czy jest snem?

Istnieje bardzo starożytna, materialistyczna teoria postrzegania świata. Jeśli wyobrazimy sobie nasze zmysły jako czujniki, to powstaje pytanie, co one wychwytują – czy to, co dzieje się poza nami, czy wewnątrz nas? W tym jest problem: jedno z tych dwóch.

 
Jeśli bylibyśmy w stanie zmieniać zakres czułości tych czujników, wychwytując niby coś na zewnątrz, to mimo wszystko odbieralibyśmyznikomą część rzeczywistości istniejącej poza nami. Być może są takie zakresy, w których nie jesteśmy w stanie wyłapać wibracji zewnętrznych, a może istnieją zupełnie inne wibracje, których nie wychwytują nawet stworzone przez nas narzędzia percepcji?
 
Wynalezione przez nas narzędzia są tylko uzupełnieniem do naszych narządów zmysłów i opierają się wyłącznie na nich. Na przykład, aby odczuć wahania temperatury, dodaliśmy do urządzeń czujniki termiczne, a dla odebrania pewnych obrazów wizualnych – czujniki optyczne itd. Faktycznie za pomocą tych narzędzi rozwijamy tylko nasze zmysły. Natomiast na te „niewyobrażalne” zjawiska, które istnieją wokół nas i których pierwotnie nie odczuwamy i nie jesteśmy w stanie odczuć z braku odpowiednich zmysłów, nie możemy stworzyć dodatkowych narzędzi, które umożliwiłyby rozszerzenie naszych zmysłów i postrzeganie tych zjawisk. 
 
Wynika z tego, że postrzegamy bardzo ograniczoną część świata zewnętrznego. Jest już dziś udowodnione, że we wszechświecie istnieje ciemna materia i inne zagadkowe zjawiska. Wydaje się nam, że niby wychwytujemy coś, jednak to coś pozostaje poza zasięgiem naszej percepcji.
                     
Według innej teorii, wokół nas w ogóle nie ma nic, a nasze narządy zmysłów służą jakby „łączem” naszego wewnętrznego podobieństwa do zewnętrznej części. Człowiek jest jakby zamkniętym pudełkiem, wewnątrz którego istnieje pragnienie, które ciągle coś czuje. Te odczucia właśnie uważamy za nasze życie.
 
Czyli ja istnieję w swoim pragnieniu, w którym istniejesz również ty i wszystko wokół mnie – wszystko to, co mogę sobie wyobrazić łącznie z moimi przeróżnymi fantazjami, poglądami, wspomnieniami itd. Wszystko to znajduje się tylko w moim pragnieniu, w moim umyśle. Jesteśmy jakby „rzeczą samą w sobie”.
 
Jestem zwolennikiem drugiej teorii, chociaż istnieje jeszcze wiele różnych teorii. Uważam, że w rzeczywistości znajdujemy się „w sobie”, rozwijamy się wewnątrz naszego pragnienia, odczuwamy ten program rozwoju, przez który przechodzi nasze pragnienie, i ten program rozwoju jest naszym życiem. Dzisiaj pojawia się u nas możliwość kierowania naszym programem, a zatem naszym życiem. Dzięki temu będziemy w stanie poruszać się do przodu i do tyłu, w górę i w dół, w każdą stronę, wzdłuż każdych współrzędnych i osi.
 
Natura umożliwia nam przejście na następny, absolutny poziom uświadomienia systemu, w którym znajdujemy się, co pozwoli nam w końcu zrozumieć, kim jesteśmy i w jakim świecie istniejemy, czy jest to sen, czy jawa i czym ta jawa różni się od snu.
 
M. Laitman
(Profesor ontologii i teorii poznania, doktor filozofii, magister biocybernetyki)
 

Odwiedź nas na Facebooku

Rzeczywistość z przymrużeniem oka

296477_386109951462740_1102762700_n.jpg
Copyright