Globalizacja i indywidualność

Dwa przeciwieństwa nie do pogodzenia?  

Nasz dzisiejszy świat podobny jest do globalnej wioski, gdzie każdy mieszkaniec jest zależny od drugiego - czy jesteśmy tego świadomi, czy też nie.  

Globalizacja nie dotyczy tylko świata finansów, ale niemal każdej dziedziny życia: komputery i telewizory pochodzą głównie z Chin, Tajwanu i Korei. Nasze samochody są produkowane w dużej mierze w Japonii, Europie i USA, podczas gdy jego poszczególne części pochodzą z różnych innych krajów. Odzież sprowadzana jest z Indii i Chin, a żywność z całego świata.      

Tego typu zależności stanowią tylko część złożonego obrazu. Z jednej strony jesteśmy coraz bardziej globalni, z drugiej nasze interesy koncentrują się, coraz bardziej na nas samych - albo jak wyrażają to trafnie psychologowie Jean M. Twenge i Keith Campbell, "jesteśmy coraz bardziej narcystyczni"      

W książce, „Epidemia narcyzmu”: „Living in the Age of Entitlement” opisują oni niesamowity wzrost narcyzmu w naszej kulturze i problemy wynikające z niego: "Stany Zjednoczone obecnie cierpią na epidemię narcyzmu ... Narcystyczne cechy osobowości .... przybierają w takim samym stopniu na wadze jak otyłość. W roku 2006 około 25 procent studentów ze Stanów Zjednoczonych ujawniła w teście osobowości fakty świadczące o przewadze cech narcystycznych.      

Piosenkarka Little Jackie podsumowuje ten temat fachowo w słowach, „Tak panie, cały świat powinien obracać się wokół mnie”. W słowniku Webstera, narcyzm definiowany jest jako egoizm, a to oznacza otwarcie mówiąc, że staliśmy się skrajnie egoistyczni.      

Dlatego też nasz problem ma dwie strony: jesteśmy uzależnieni od siebie a z drugiej strony nie chcemy mieć ze sobą nic wspólnego i skupiamy naszą uwagę coraz bardziej i bardziej na indywidualności. Staramy się połączyć dwa style życia, które nie są w stanie stać się jednym.      

W tym dylemacie zakorzeniony jest również światowy kryzys. Wzajemne uzależnienie zmusza nas do współpracy i kooperacji, jednak egoizm doprowadza nas najwyżej do tego, by utrzymywać ze sobą relacje polegające głównie na wyzyskiwaniu słabszego. Współczesne struktury współpracy bardzo szybko rozpadają się, i są łatwo rozpoznawalne poprzez tendencje protekcjonistyczne w niemal wszystkich krajach.  

Niemiecki filozof i matematyk W.G. Leibnitz pisał w swoich pismach filozoficznych: "Rzeczywistość można znaleźć tylko w jednym źródle, ze względu na wzajemną współzależność wszystkich rzeczy do siebie”.      

Powinniśmy skonfrontować się z przyczyną tej zależności i zbadać naszą Ja- miłość. Musimy znaleźć sposób na zjednoczenie tych pozornie przeciwstawnych rzeczywistości i wykorzystać je dla wspólnego dobra.      

Ludzkość tworzy system, który przypomina ciało, którego organy i komórki muszą ze sobą współpracować, aby utrzymać je przy życiu. Naszym zadaniem, sensem życia - jest to, aby ciało "ludzkość" uczynić zdrowym i szczęśliwym oraz znaleźć możliwości jak zbliżyć się do tego celu.  

Odwiedź nas na Facebooku

Rzeczywistość z przymrużeniem oka

304391_387488837991518_643967022_n.jpg
Copyright