Pieniądze szczęścia nie dają

Opinia: (Robert Skidelsky, członek brytyjskiej Izby Lordów, prof. ekonomii politycznej na Uniwersytecie Warwick w Anglii. Źródło: Al Jazeera): Zachodnia cywilizacja ochłodziła się w stosunku do zbicia fortuny po tym, jak stwierdzono, że zabija to możliwość rozkoszowania się tym majątkiem. Kapitalizm w bogatych krajach wyczerpał się. Doświadczenie pokazuje, że zyski już nie zapewniają ludziom szczęścia. Kapitalizm jest doskonałym systemem w zwalczaniu deficytów. Dzięki skutecznej organizacji produkcji podniósł wiele krajów z ubóstwa. Gdy deficyt towarów zamienia się w ich nadmiar, system dalej wynajduje i produkuje nowe towary. Jednakże jak długo może to trwać?  

Jest to amerykański styl życia, gdzie głównie pieniądze i towary „przemawiają” do człowieka. Koniec kapitalizmu oznacza koniec takiego stylu życia. Ludzie powinni zacząć doceniać to, co mają, a nie pragnąć posiadania coraz większej ilości dóbr materialnych. Ludzie zamożni powinni ograniczyć dążenia do wzbogacania się.  

Taka zmiana wartości konieczna jest nie tylko w krajach, w których obywatele konsumują więcej niż potrzebują, lecz również w krajach, gdzie obywatele mają mniej niż jest to niezbędne do godnego życia. Doświadczenie pokazuje, że gospodarka byłaby bardziej stabilna, a obywatele szczęśliwsi, gdyby dochody były równomiernie podzielone. 

Komentarz: Nikt nie mógł przewidzieć, że nasza egoistyczna natura nie będzie rozwijać się wiecznie. I oto nagle, po raz pierwszy w historii, zacznie się zmieniać do momentu aż przemieni się z egoizmu indywidualnego w egoizm wspólny, integralny, globalnie zależny. Wówczas ludzie poczują pustkę w przeszłych indywidualnych, egoistycznych napełnieniach. A ci, którzy nadal jeszcze dążą do „pieniądze – to szczęście”, szybko przekonają się, że dotychczasowe metody osiągania tego „szczęścia” już nie działają, ponieważ świat stał się integralnym i globalnym.  

Odwiedź nas na Facebooku

Rzeczywistość z przymrużeniem oka

 arvuttt.jpg
Copyright